Interesantākās zemeņu šķirnes

Drukāt

Stādaudzētava “Krogzeme” ir viena no VAAD sertificētajām stādaudzētavām, kas specializējas arī zemeņu stādu audzēšanā. Lūdzām viņus nosaukt savu desmit iecienītākās zemeņu šķirnes.

 

  1. ‘Elkat’ – jauna Polijā izveidota zemeņu šķirne ar labu ziemcietību. Vidēji agra šķirne ar koniskas formas, lielām, pievilcīgām, spilgti sarkanām ogām. Laba ražība, izturība pret lapu un sakņu slimībām, maz zemeņu ērces bojājumu.
  2. ‘Polka’ – Latvijā labi zināma, Nīderlandē izveidota šķirne ar vidēju ziemcietību. Vidēji agra, ļoti ražīga šķirne ar samērā garu ražošanas periodu. Patumšas, lielas, stingras ogas ar universālu pielietojumu. Var slimot ar vīrusslimībām, ciest no zemeņu ērces, bet samērā izturīga pret pelēko puvi.
  3. ‘Gorella’ – Latvijā maz zināma, bet Eiropā populāra šķirne ar labu ziemcietību, kas izveidota Nīderlandē. Kompaktu augumu, lielām sarkanām, garenām, aromātiskām, stingrām ogām. Samērā izturīga pret slimībām, bet mitrākā laikā var ciest no pelēkās puves.
  4. ‘Spadeka’ – Vacijā izveidota šķirne, kurā apvienotas meža un dārza zemeņu īpašības ar vidēju ziemcietību.  Spilgti sarkanās, nedaudz saplacinātas ogas ir mazākas kā dārza zemenēm un ar izteiktu meža zemeņu aromātu. Vidēji izturīga pret slimībām, var ciest no zemeņu ērces un smecernieka uzbrukumiem.
  5. ‘Korona’ – Nīderlandē izveidota vidēji ziemcietīga šķirne. Vidēji agra, ražīga, ar salīdzinoši ļoti lielām, patumšām, saldām, garšīgām ogām. Samērā izturīga pret pelēko puvi, bet ieņēmīga pret miltrasu un tīklērci. Prasa labu kopšanu.
  6. ‘Senga Sengana’ – populāra, viena no visilgāk Latvijā audzētajām Vācijā izveidotajām šķirnēm ar labu ziemcietību. Vidēji vēla, ražīga šķirne ar vidēji lielām, tumši sarakanām ogām. Ogas piemērotas pārstrādei, sasadēšanai. Izturīga pret slimībām, bet ieņēmīga pret pelēko puvi.
  7. ‘Bounty’ – Kanādā izveidota šķirne ar apmierinošu ziemcietību. Vidēji vēla, ražīga šķirne ar spligti sarkanām, koniskas formas, saldām ogām. Ražošanas sākumā ogas lielas, velāk – sīkākas. Vidēj a izturība pret slimībām un kaitēkļiem. Labāk padodas vieglākās augsnēs, jūtīga pret sausumu.
  8. ‘Zefyr’ – Latvijā visplašāk audzētā agro  zemeņu šķirne, kas izveidota Dānijā. Laba ziemcietība. Lielas, spilgti sarkanas, koniskas vai ķīļveida formas, saldas ogas. Izturīga pret sakņu slimībām un pelēko puvi, bet ieņēmīga pret miltrasu. Patīk augsnes ar bagatīgu organisko vielu daudzumu.
  9. ‘Induka’ – Nīderlandē izveidota šķirne ar labu ziemcietību. Ražīga šķirne ar ilgu ražošanas periodu. Ogas lielas, patumšas ar salskābu garšu. Stingras, labi pārvadājamas, vairāk piemērotas pārstrādei, piemērotas saldēšanai. Laba izturība pret lapu un sakņu slimībām.
  10. ‘Pandora’ – Anglijā izveidota šķirne ar apmierinošu ziemcietību. Kailsalā var apsalt. Vēla šķirne ar oranži sarkanām, stingrām, garšīgām ogām. Ogas ražošanas sākumā lielas, vēlāk – mazākas. Izturīga pret sakņu slimībām un aveņu – zemeņu smecernieku, mazāka izturība pret pelēko puvi. Veido lielus cerus, tāpēc jāstāda retāk. Augiem piemit vīrišķā sterilitāte, tāpēc blakus jāstāda šķirne, kas nodrošina apputeksnēšanos. Uz trīs ‘Pandoras’ šķirnes augiem nepieciešama remontanto zemeņu šķirne vai cita vēlu ziedoša zemeņu šķirne, piemēram ‘Pegasus’. ‘Pegasus’ ir Anglijā izveidota vidēji ziemcietīga vēlo zemeņu šķirne ar lielām, patumšam, stingrām kvalitatīvām ogām, kas piemērotas desertam. Izturīga pret sakņu slimībām, puvi, vidēja izturība pret lapu slimībām un aveņu – zemeņu ziedu smecernieku.