Jūs esat šeit: Dārza augi, kopšana “Puķu balle” pārsteidz ar interesantām hortenziju šķirnēm.

“Puķu balle” pārsteidz ar interesantām hortenziju šķirnēm.

E-pasts Drukāt PDF

Latvijas Universitātes botāniskajā dārzā pilnā sparā rit vasaras krāšņākais notikums “Puķu balle”.  Vienā no ekspozīcijas daļām – krēslainā romantiskā alejā vienuviet izstādītas liellapu (lielziedu) hortenzijas (Hydrangea macrophylla) šķirnes.

 

Hortenzija ir pēdējā laika viens no populārākajiem krāšņumkrūmiem.  Hortenzijas, kas savvaļā aug Āzijā, Dienvidamerikā un Ziemeļamerikā ir ziedošs krūms ar lielām, skaistām, efektīgām ziedkopām. Pie tam selekcionāri ir izveidojuši daudzas šķirnes,  kuru ziedkopas ir ievērojami krāšņākas ka savvaļas augiem. Diemžēl tikai dažas no hortenziju sugām ir ziemcietīgas Latvijas apstākļos. Visbiežāk dārzos paliekošu vietu atrod skarainās hortenzijas (H. paniculata) un kokveida hortenzijas (H. arborescens) šķirnes, bet retumis sastopama arī zāģzoblapu (robainā) hortenzija (H. serrata).

Taču arī liellapu hortenzijas, kurām ir izveidotas daudzas ziedēšanas laikā ārkārtīgi efektīgas šķirnes, ir atradušas paliekošu vietu Latvijas dārzos. Tās nav pietiekami ziemcietīgas Latvijas apstākļiem, tāpēc jāpārziemina ar kārtīgu piesegšanu vai ziemā jāpārvieto uz pagarabu vai vēsu verandu. Taču, ja ir iespējams atrisināt ziemošanas jautājumu, tad audzējot to kā podu (toveru) augu liellapu hortenzija iederēsies gan vasaras teresēs, gan kā soliteraugs ikvienā dārzā. Pie tam pēdējā laikā puķu tirgotāji ieved no ārzemēm arvien vairāk interesantas un izskatīgas lielziedu hortenziju šķirnes, kas nespēj atstāt vienaldzīgus puķu mīļotājus.

Liellapu hortenzijas piemīt interesanta īpašība: atkarībā no augsnes reakcijas – skābas vai sārmainas tās maina ziedu krāsu. Iegūt koši zilas ziedkopas, izvēloties šķirnes, kas viegli maina krāsu, iespējams mainīt arī ar speciāla, hortenzijām paredzēta, mēslojuma palīdzību,

Puķu ballē stādu audzētāja Velta Breidaka (“Saulesķirši”) izrādīja lielziedu hortenziju šķirnes, kas sajūsmināja ikvienu apmeklētāju, pat pašus mazākos.

Krāšņiem sarkaniem ziediem lepojās šķirne ‘Hot Red’. Šķirnes sarkanais tonis ir īpašs – kaut kas pa vidu starp māla sarkano un purpursarkano.

‘Rosa Zwerg’ ar lielām sārtām ziedkopām.

‘Teller Red’ izceļas hortenzijas auglīgie ziedi, bet sterilie veido ziedkopai efektīvu vainagu.

‘Tivoli’ sārtos ziedus ierāmē balta robežlīnija.

‘Early Blue’ ir viena no šķirnēm, kurai, laistot ar alumīniju saturošu mēslojumu, iespējams iegūt koši zilu ziedu toni.

‘Bouguet Rose’ lielais krūms no tālienes atgādina krūmrozi ar rozā ziediem.

‘White Delight’ lepojas ar lielām baltām ziedkopām.

'Moricburg' ziedkopu sārtais tonis izceļas uz lielo lapu fona.